Protesti u Beogradu - © Filip Vuskovic/Shutterstock

Protesti u Beogradu - © Filip Vuskovic/Shutterstock 

Nova vlada u Beogradu u znaku predsednika Vučića i kontinuiteta: novi premijer Đuro Macut obećava izlaz iz političke krize koja potresa zemlju od tragičnog urušavanja novosadske stanice, dok se na ulicama nastavljaju studentski protesti

24.04.2025. -  Danijela Nenadić Beograd

Nakon skoro tri meseca od ostavke premijera Vučevića, izabrana je nova Vlada Srbije, čime su okončana nagađanja o tome da li će vladajuća partija, odnosno predsednik Vučić, izabrati novu vladu ili raspisati izbore

Nakon svega dva dana skupštinskog zasedanja i bez velike diskusije, u sredu 16. aprila, dan pre isteka zakonskog roka, za predsednika Vlade izabran je Đuro Macut, doktor, specijalista endokrinologije, široj javnosti nepoznat po političkom angažmanu.

Glasanje je bilo javno – prozivkom, a za izbor vlade glasala su 153 poslanika, protiv je bilo 46, dok 51 poslanik nije prisustvovao sednici. Nova vlada ima trideset ministara i po mnogo čemu je slična prethodnom sastavu.

Jasno je da je u pitanju kontinuitet politike koja je do sada vođena, uz nekoliko donekle neočekivanih imena. Dva najveća iznenađenja su novi ministar prosvete, Dejan Vuk Stanković, predavač na Učiteljskom fakultetu i politički analitičar. Stanković je poznat kao analitičar koji podržava vladajuću stranku, a od početka studentskog protesta i kao jedini profesor na svom fakultetu koji je glasao protiv blokada.

Kada je saopšteno da je Stanković kandidat za ministra prosvete, organizacija “Ženska solidarnost” optužila ga je za seksualno uznemiravanje studentikinja i navela da je Stanković poznat generacijama studentkinja kao jedan od profesora uz čije ime idu i dodatna upozorenja.

Dejanu Vuku Stankoviću pozlilo je tokom prvog dana zasedanja, a najavio je krivične prijave zbog objava o navodnom seksualnom uznemiravanju. Učiteljski fakultet saopštio je da protiv ovog vanrednog profesora nije podneta nijedna prijava.

Plenum studenata Učiteljskog fakulteta naveo je da je Stankovićev izbor “uvreda za sve studente i prosvetne radnike koji se svakodnevno zalažu za kvalitetno obrazovanje, profesionalizam i poštovanje etičkih normi u prosveti”.

Drugo iznenađenje je izbor Borisa Bratine za ministra informisanja i telekomunikacija. Bratina je poznat kao nekadašnji vršilac dužnosti direktora Instituta za srpsku kulturu – Priština u Leposaviću, član Upravnog odbora krajnje desničarskog Srpskog narodnog pokreta 1389, ali i kao veliki protivnik Parade ponosa i EU.

Na mitingu održanom 2009. godine povodom desetogodišnjice NATO bombardovanja Srbije, Bratina je zapalio srpsku zastavu.

Novi ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog je Demo Beriša, za kojeg se govori da je “režimski Albanac“ u Srbiji. Albanska zajednica, kao i neke druge manjinske zajednice, negativno se izrazila o novom ministru.

Zajedničko novom premijeru i ministrima prosvete i informisanja jeste to što podržavaju “studente koji žele da uče” i što su posetili kamp ovih studenta koji je postavljen ispred Predsedništva.

Macut je takođe postao poznat i po tome što je govorio na Vučićevom skupu u Jagodini 24. januara obučen u lekarski beli mantil, što mu je veliki deo lekarske zajednice zamerio.

Neki ministri su ostali na svojim funkcijama, među kojima “nedodirljivi“ Ivica Dačić, predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) i ministar unutrašnjih poslova, Marko Đurić iz SNS-a kao ministar inostranih poslova, Siniša Mali, jedan od najbližih Vučićevih saradnika kao prvi potpredsednik vlade i ministar finansija. Tu su i drugi Vučićevi “lojalisti“ koji su zadržali svoje resore.

U Vladi ovog puta nema doskorašnjeg potpredsednika Aleksandra Vulina, poznatog kao zagovornika saradnje sa Rusijom, a na čijem je isključivanju, kako se u javnosti tvrdi, insistirala Amerika.

Ekspoze premijera bio je kratak i javnost nije čula ništa novo. Tokom nešto više od sat vremena, Macut je smireno i bez mnogo emocija kombinovao citate srpskog vladara Miloša Obrenovića iz 1830. godine, pozivao na povratak na fakultete, govorio o neophodnosti dijaloga, “demografskoj zimi“, Evropskoj uniji i Republici Srpskoj.

“Došao sam danas u ovaj dom naše državnotvornosti da narodnim predstavnicima i građanima kažem da sam čovek i sin svog naroda, ljubitelj našeg roda, vaš pravitelj i brat. Da sam datu mi dužnost prihvatio bespogovorno kao obavezu koja me je snašla i zadesila i koju kao verni sin svoje otadžbine nisam mogao izbeći jer bih na taj način izbegao svoju obavezu prema narodu i državi“, naveo je Macut.

Novi premijer je dodao da je “svu svoju korist i život od ovog momenta pretpostavio državi Srbiji pozivajući vas da radimo zajedno i predano kako bismo krizu koja nas je zadesila prevazišli i kako bismo Srbiju gradili, unapređivali i kreirali da bude ono što jeste i biće i što biti mora – naša tačka ujedinjenja, naše biće, naše pribežište i naša sloboda”.

Macut je naveo da je, kao profesor, svestan problema u obrazovanju. “Protesti i nezadovoljstva prirodna su manifestaciona pojava mladosti, ali ne i blokade i uskraćivanje prava drugima da rade, da se školuju i da žive normalno”, rekao je Macut, ističući da je njegova obaveza da sva nezadovoljstva rešava kroz institucije, poštujući Ustav i zakone.

Premijer je dodao da ministri moraju da budu više “sa narodom“ i najavio da će sednice biti održavane i u drugim gradovima, ne samo u Beogradu. Strateški cilj ove vlade je da Srbija postane lider digitalne ekonomije na Zapadnom Balkanu i šire, zadrži finansijsku stabilnost i razvija infrastrukturu u vezi sa izložbom EXPO 2027.

Pristupanje EU nije jednosmerna ulica, naveo je Macut, a evropska Srbija jednako je potrebna Evropi koliko i EU nama. Kosovo ostaje centralno pitanje od najvišeg nacionalnog interesa, uz očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta.

Poslanici opozicije koji su prisustvovali sednici, kritikovali su izbor nove vlade, uz ocenu da vladajuće stranke ne razumeju društvenu situaciju, kao i da se ništa bitno neće promeniti u državi.

Zajednička ocena opozicionih partija (i onih koje bojkotuju rad parlamenta) je da je Srbija opet dobila vladu koja se ništa neće pitati i da nije važno ko su ministri a još manje ko je premijer.

Polaganju zakletve novih ministara prisustvovao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je, nakon ceremonije, izašao ispred Skupštine i iz parka ispred Predsedništava – koji već nedeljama zauzimaju “studenti koji žele da uče“ – pozdravio nekoliko stotina građana koji su se “spontano“ okupili da pozdrave predsednika i nove ministre.

Vučiću se skandiralo “Aco, Srbine”, dok su poslanike opozicije pozdravili uzvicima “ustaše, ustaše”. Iza ograda koje je postavila policija bilo je građana koji su trubama i pištaljkama izrazili nezadovoljstvo novom vladom.

U međuvremenu, u Srbiji se nastavljaju protesti, a krizi se ne vidi kraj. Studenti biciklisti su stigli u Strazbur. Na put ka Briselu kreću ultramaratonci. U Kraljevu je održan najveći protest ikada u ovom gradu. Radio televizija Srbije je već nekoliko dana blokirana i otežano emituje program.

Na sajtu Bezbednosno informativne agencije (BIA) objavljen je izveštaj ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) o upotrebi zvučnog oružja 15. marta u Beogradu u kojem se kategorički tvrdi “da akustični uređaj tipa emitera LRAD koji poseduju policijski organi Srbije nije korišten tokom protesta”.